Jump to content


Google przejmuje Motorola Mobility


  • Please log in to reply
1 reply to this topic

#1 ONLINE   Mikołaj

Mikołaj
  • Administrator
  • 6,542 posts
    • Time Online: 173d 14h 1m

Posted 15 August 2011 - 16:10

Firmy poinformowały o podpisaniu porozumienia wartego aż 12,5 miliarda dolarów. Cele inwestycji spółki z Moutain View są jasne. Kontrola nad producentem smartfonów stanie się według szefa Google’a „motorem napędowym dla całego ekosystemu Androida” oraz szansą na „zwiększenie konkurencji na rynku urządzeń mobilnych”.

Posted Image


Firmy Google oraz Motorola Mobility ogłosiły dzisiaj o zawarciu umowy, na mocy której ta pierwsza przejmie kontrolę nad znanym amerykańskim producentem telefonów komórkowych. Google zapłaci za każdą akcję 40 dolarów, a więc o 63 proc. więcej niż wynosił kurs zamknięcia Motoroli podczas piątkowych notowań na giełdzie w Nowym Jorku. Łączna wartość transakcji to 12,5 mld dolarów. Akwizycja została jednogłośnie zatwierdzona przez zarządy obu firm.

Larry Page, dyrektor generalny Google'a, poinformował, że Motorola Mobility pozostanie osobnym podmiotem gospodarczym oraz licencjobiorcą Androida. Ma on nadzieję, że przejęcie Motoroli pozwoli na przyspieszenie rozwoju systemu operacyjnego, który dalej pozostanie otwarty. Page podkreślił dotychczasowe zaangażowanie Motoroli rozwój tej platformy mobilnej. Poprzez efekt synergii powinna powstać nowa jakość doświadczeń dla użytkowników.
Sanjay Jha, dyrektor generalny Motoroli Mobility, dodał, że przejęcie to oferuje ogromną wartość dla firmy i jej udziałowców, a dla pracowników i partnerów oznacza nowe możliwości rozwoju. Wierzy on, że przejęcie pozwoli na dalszy rozwój Androida, który wykorzystywany będzie nie tylko w telefonach komórkowych czy tabletach, ale także w rozwiązaniach dla domu.

Firmy poinformowały, że przejęcie musi uzyskać zgody regulatorów, przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych i Unii Europejskiej. Pozytywną opinię wyrazić muszą także akcjonariusze Motoroli Mobility. Oczekuje się, że transakcja zostanie zamknięta pod koniec 2011 lub na początku 2012 roku.
Przypomnijmy, że Motorola Mobility powstała 4 stycznia 2011 roku w wyniku podziału firmy Motorola Inc. na dwa podmioty. Druga część - Motorola Solutions - zajmuje się dostarczaniem rozwiązań komunikacyjnych dla przedsiębiorstw oraz instytucji rządowych.

Na godzinę 14 polskiego czasu kurs akcji Motoroli Mobility (MMI) na giełdzie w Nowym Jorku jest o 1,28 proc. wyższy od piątkowego kursu zamknięcia, który wyniósł 24,47 USD.

Źródło:

Please Login HERE or Register HERE to see this link!



#2 ONLINE   Mikołaj

Mikołaj
  • Autor tematu
  • Administrator
  • 6,542 posts
    • Time Online: 173d 14h 1m

Posted 16 August 2011 - 20:22

Google po przejęciu Motoroli zyska kilkanaście tysięcy patentów. To utrudni Microsoftowi i Apple'owi pozywanie producentów urządzeń z Androidem. Mówi się nawet, że Microsoft i Apple wcześniej przepłaciły za patenty, które miały służyć tylko do atakowania Androida.

Od wczoraj wiadomo, że Google przejmie Motorolę Mobility za 12,5 mld USD. W oficjalnych komunikatach mówiono, że ma to przyśpieszyć rozwój Androida, ale tak naprawdę chodzi o coś innego. Android dynamicznie rozwija się i bez Motoroli, ale do zabezpieczenia jego przyszłości potrzebne jest przedsiębiorstwo, które od lat tworzyło swoją pulę patentów.
W Dzienniku Internautów wiele wspominaliśmy o problemach patentowych Androida. Ostatnio było o nich głośno, bo Google oficjalnie zarzucił Microsoftowi i Apple'owi nadużywanie patentów w celu osłabienia pozycji Androida.  
To "nadużywanie patentów" możliwe jest w dużej mierze dzięki słabościom systemu patentowego. Szczególnie w USA możliwe jest patentowanie takich rozwiązań, które trudno uznać za "wynalazek". W takim środowisku zawsze da się kogoś oskarżyć o naruszenie patentu, ale jeśli dana firma ma dużo własnych patentów, może sobie pozwolić na kontrpozwy.

Agencja AP zauważyła, że Motorola Mobility posiada 17 tys. patentów i oczekuje na przyznanie kolejnych 7,5 tys. Google może w tej chwili posiadać ok. 2 tys. patentów związanych z technologiami mobilnymi. Widać zatem, że kalifornijski gigant znacznie powiększy swoje zasoby "własności intelektualnej", przejmując Motorolę. Ważna jest nie tylko liczba patentów, ale także ich jakość. Motorola ma w ręku kluczowe dla urządzeń przenośnych i to pozwalało jej m.in. na oskarżanie Apple'a o naruszenia.
Te 17 tys. patentów mógł przejąć ktoś inny. Serwis GigaOM powołujący się na własne źródła podaje, że Motorola rozmawiała o przejęciu m.in. z Microsoftem. Microsoft już teraz ma bardzo duże portfolio patentowe, a dysponując patentami Motoroli, mógłby bardzo zagrozić Androidowi. GigaOM zauważa jednak, że Microsoft nie mógł być tak bardzo, jak Google, zainteresowany przejęciem producenta sprzętu.

Google i Microsoft wcześniej stawały do walki o inny zestaw patentów, ten od firmy Nortel, będącej w stanie upadłości. Google licytował z fantazją i ostatecznie przegrał. Patenty kupiło konsorcjum sześciu firm za kwotę 4,5 miliardów dolarów.
Dziś niektórzy komentatorzy mówią, że wspomniane konsorcjum przepłaciło za patenty Nortela, a Google mógł brać udział w aukcji tylko po to, aby sztucznie podnieść cenę patentów wycenianych początkowo na 1 mld USD. Trudno całkowicie dawać wiarę takim poglądom. Google rzeczywiście licytował w sposób niekonwencjonalny, jakby robił sobie żarty ze sprzedaży patentów Nortela, ale firma musiała się liczyć z wydaniem na nie kilku miliardów dolarów.
GigaOM podaje, że rozmowy Google - Motorola toczyły się od ok. 5 tygodni. Możliwe jest zatem, że Google po porażce zaczął szukać jakiejś alternatywy dla patentów Nortela. Motorola to droższa, ale niewątpliwie świetna alternatywa.  
W najbliższym czasie Motorola zbliży się do Google'a. Microsoft ma swój sojusz z Nokią. HP i RIM muszą postawić na swoje systemy operacyjne. Inni producenci, jak Samsung, HTC czy LG, mogą liczyć na lepszą ochronę Androida przed patentowymi atakami.

Źródło:

Please Login HERE or Register HERE to see this link!






0 user(s) are reading this topic